Kesä 2022

Museot ovat avoinna 29.6.–31.7.2022 ke-su klo 12-18, jolloin myös opas on paikalla. Muina aikoina voi soitella Aino-Maijalle p. 040 512 7652.


MUSEOKUHINAT 19.7.2022 klo 13-17 TALOMUSEOLLA, teemana ”Vanhat tuulimyllyt”

Klo 13  Kuurtanes-Seuran tervehdys – Marita Jokiaho, saksofoni
Klo 14  FolkKanat ja Nokiset esiintyvät

Harri Kuhalampi tarinoi talomuseon tuulimyllystä ja sisällä tuvassa pyörivät Jari Tuomiston videot tuulimyllyjen historiasta. Otamme myös mielellämme vastaan vierailjoiden tarinoita ja/tai vanhoja valokuvia paikkakunnan tuulimyllyistä joululehteä varten. Tarinasta tai valokuvasta saa palkaksi nisukahvit. Sukututkijat ja dna-asiantuntija Tapio Mäenpää päivystävät erstuvassa vastaamassa vierailijoiden kysymyksiin. Talomuseon pihapiiristä löytyy Museotontun seikkailurata ja leikkimielinen, tuulimyllyaiheinen tietokilpailu järjestetään. Museokuhinoiden ajan myös oppaat ovat paikalla.

PIHAKAHVILASTA ohrapuuroa ja soppaa, kahvia/teetä/mehua, nisua ja muuta kastamista. Huom! Käteismaksu.


Klikkaa ja seuraa meitä Facebookissa! 


Museoesite:

museoesiteA42018_(100)sivut_02
Klikkaa kuvaa ja lataa Kuortaneen Museoiden esite (PDF).

Kommentointi on suljettu.

Create a website or blog at WordPress.com

Ylös ↑

%d bloggaajaa tykkää tästä: